Sig Sauer M400 Tread 5.56x45mm Rifle - RM400-16B-TRD
20 Reviews
Compare Prices
Price Alert
Action
Semi-Auto
Barrel Length
16
Caliber
5.56×45mm NATO
Capacity
30+1
Finish Per Color
Black
Sign up if you would like to be notified of discounts on this product
Notify
Compare prices
Specification
Reviews (20)
Notify When In Stock
Price Drop Alert
EuroOptic
In stock
Visit Store
GunBuyer.com
In stock
Visit Store
Guns.com
ImpactGuns
PrimaryArms
Smoky Mountain Guns and Ammo
Sportsman's Guide
Sportsman's Warehouse
BattleHawk Armory
Out of stock
Brownells
Out of stock
GrabAGun
GritrSports
Palmetto State Armory
ShootersChoiceSC
TheRealGrit
GUN.DEALS
View More At Gun.deals
Action
Semi-Auto
Barrel
Barrel Length
16
Barrel Thread Pitch
1/2 x 28 TPI
Twist
1:8"
Caliber
5.56×45mm NATO
Capacity
30+1
Dimensions
Overall Length
30.8"
General
Finish Per Color
Black
Model
sig sauer m400
Type
Modern Sporting Rifles
Grip
Hand Orientation
Ambidextrous
Magazine
Magazines Included
30 Round
Rounds
Rounds
30
Safety
Safety
Ambidextrous Selector Safety
Sights
Iron Sights
No
Scope Mount
Picatinny Rail
Sights
None, Optic Ready
Stock
Stock
Magpul MOE SL-K Black
Trigger
Trigger
Single Stage Polished/Hard Coat
Leave a review:
Submit
Back In Stock
Notify
Related Products
(2)
Windham Weaponry SRC-MID .223 Rem/5.56 Semi-Automatic AR-15 Rifle - R16MLFTT
16in
.223 Rem/5.56×45mm NATO
From:
8
View Product
(0)
Rock River Arms Entry Tactical LAR-15 .223 Rem/5.56 Semi-Automatic AR-15 Rifle - AR1252
16in
5.56×45mm NATO
30
From:
8
View Product
(20)
Springfield Armory .223 Rem/5.56 NATO Saint Rifle w/ M-LOK Handguard
16in
.223 Rem/5.56×45mm NATO
14
(1)
POF-USA P415 Edge 5.56 Semi-Automatic AR-15 Rifle - 1143
16.5
.223 Rem/5.56×45mm NATO