• Windham Weaponry SRC-MID .223 Rem/5.56 Semi-Automatic AR-15 Rifle - R16MLFTT
2 Reviews
Compare Prices
Price Alert
Action
Semi-Auto
Barrel Length
16in
Caliber
.223 Rem/5.56×45mm NATO
Capacity
30+1
Finish Per Color
Black
Sign up if you would like to be notified of discounts on this product
Compare prices
Specification
Reviews (2)
Notify When In Stock
Price Drop Alert
DEGuns
DEGuns
In stock
Line 16
Visit Store
Guns.com
Guns.com
In stock
Line 16
Visit Store
GunZoneDeals
GunZoneDeals
GrabAGun
GrabAGun
Out of stock
GritrSports
GritrSports
Out of stock
ImpactGuns
ImpactGuns
Palmetto State Armory
Palmetto State Armory
Sportsman's Warehouse
Sportsman's Warehouse
Action
Semi-Auto
Barrel
Barrel Finish
Chrome-Lined
Barrel Length
16in
Barrel Material
4150 Chrome Molybdenum Vanadium 11595E Steel
Barrel Type
Medium Profile
Muzzle Type
A2 Flash Suppressor
Twist
1:7"
Caliber
.223 Rem/5.56×45mm NATO
Capacity
30+1
Country of Origin
Made in the USA
Yes
Dimensions
Overall Length
36.125"