• Henry Long Ranger Express .223 Remington Lever Action Rifle, 16.5" Barrel, Blue - H014RP223
Compare Prices
Price Alert
Action
Lever Action
Barrel Length
16.5in
Caliber
.223 Rem/5.56×45mm NATO
Capacity
5
Finish Per Color
Black
Sign up if you would like to be notified of discounts on this product
Compare prices
Specification
Reviews (0)
Notify When In Stock
Price Drop Alert
Brownells
Brownells
In stock
Line 16
Visit Store
GrabAGun
GrabAGun
In stock
Line 16
Visit Store
GritrSports
GritrSports
Guns.com
Guns.com
PrimaryArms
PrimaryArms
Shooting Surplus
Shooting Surplus
Palmetto State Armory
Palmetto State Armory
Out of stock
ShootersChoiceSC
ShootersChoiceSC
Out of stock
Sportsman's Warehouse
Sportsman's Warehouse
Sportsmans Outdoor Superstore
Sportsmans Outdoor Superstore
TheRealGrit
TheRealGrit
Action
Lever Action
Barrel
Barrel Length
16.5in
Threaded
Yes
Twist
1:7"
Caliber
.223 Rem/5.56×45mm NATO
Capacity
5
Dimensions
Overall Length
37"
General
Finish Per Color
Black
Model
Long Ranger Express
Product Line
Long Ranger
Type
Centerfire
Grip
Hand Orientation
Right-Handed
Rounds
Rounds
Sights
Sights
Drilled & Tapped
Stock
Length of Pull
14"